„Mira Adanja Polak – ekskluzivno“, nedelja, RTS 2, 17:25
Univerzitetskoj biblioteci “Svetozar Marković” u Beogradu već dugo je prokišnjavao krov, a fasada je odavno zaslužila renoviranje.
Američki ambasador Kajl Skot došao je u ovo zdanje da vidi kako odmiču radovi u čijem je finansiranju učestvovala Američka ambasada, a direktor biblioteke Aleksandar Jerkov mu je sve pokazao.
Na samom ulazu, u holu ove velelepne građevine u centru Beograda, nalazi se skulptura čuvenog američkog industrijalca, filantropiste i magnata Endrjua Karnegija, za koga znamo da je sagradio čuveni Karnagi Hol u Njujorku i čija je fondacija poklonila nekoliko značajnih rukopisa i dokumenata još 1927. godine ovoj biblioteci u Beogradu.
Tu su se našli manuskripti, značajni zapisi, doktorske disertacije kao i pojedine drevne knjige u digitalnom obliku, lake studentima za gledanje i korišćenje. Tu je i ona knjiga iz botanike, na ulazu, koja privlači pažnju.
Zgrada biblioteke bila je dosta oštećena tako da je ova donacija data za obnovu bila jedinstvena prilika da obiđem neke depoe u koje nikada nisam ušla i saznam neke detalje koji su nepoznati našoj javnosti.
U razgovoru sa bibilotekarem u rekonstruisanoj sobi Isidore Sekulić držala sam knjige Mihajla Pupina, videla zaveštanja Nikole Tesle, kao i retke manuskripte iz 17. veka. Saznala sam da je ambasador kao student radio u biblioteci tako da mu je ovo snimanje bilo više prijatnost nego protokol.
Srela sam dr Miroslava Milačića, priznatog stručnjaka, člana evropskog barda ortodonata, čoveka koji se bavi rekonstrukcijom vilice i za to je dobio velika priznanja u svetu, a sada širom sveta obučava svoje mlade kolege.
Već dugo živi u Švajcarskoj, ali u Portorož, gde sam ga srela, došao je na veliki skup svojih kolega da razmene iskustva o tome šta je u ovoj oblasti najnovije.
Njegove inovacije se prate.
Školovao se kod nas, bio uspešan u svom poslu, a mene je interesovalo zašto je otišao iz zemlje, šta je bio razlog. Kada je to bilo?
Pukovnik profesor dr Slobodan Obradović je načelnik Klinike za kadiologiju i urgentnu internu medicinu VMA koji je prvi u nas posebnom metodom otklonio zaglavljen tromb iz pluća bez operacije.
Taj ugrušak krvi zaglavljen u plućima ranije je najčešće dovodio do velikih komplikacija i smrtnog ishoda, ali danas tu metodu koju primenjuje profesor Obradović on deli sa svojim kolegama i u Sremskoj Kamenici.
Prepoznat po svom pristupu lečenju u stručnim krugovima i van svoje zemlje – govori o tom načinu otklanjanja tromba i ukazujući na alarmantnost kada se to dogodi i značaj prepoznavanja takvih situacija.
Donedavno, tromb u plućima značio je često kraj života, a danas i bez operacije može da se vidi gde se ugrušak zaglavio u plućnom krilu. To spasava život pacijentu.
Lakše ćete pratiti šta radim i emisije koje želite da pogledate ako preuzmete aplikaciju za Android i iPhone.