„Mira Adanja-Polak – ekskluzivno“, nedelja, RTS 2, 14:35
Agnesa Eremija proslavila je stoti rođendan okružena svojim đacima. Duvala je svećice.
Goran Musić bio je njen učenik, koji je o svojoj razrednoj napravio film. Njena kazivanja pretočio je u dokumentarni film. Godinu dana odlazio je kod svoje razredne i beležio njena sećanja. Kako sam kaže, nikada o njoj njeni učenici nisu mnogo znali.
Na stoti rođendan Agnese Eremije došli su njeni đaci i tako je nastao ovaj TV zapis, koji govori o sećanjima, prepoznavanju istina, emotivnim ulaganjima profesora u svoje učenike, značaju profesora u formiranju ličnosti svakog pojedinca.
Zanimljiv je taj neizbrisiv emotivni trag koji svaki profesor ostavlja na svog đaka. Sve se to vidi u ‘prvih sto godina’ dokumentarnog zapisa Gorana Musića koji je prikazan u jednoj od sala Kolarčevog univerziteta, gde su đaci došli da vide svoju razrednu na filmu.
Lakše ćete pratiti šta radim i emisije koje želite da pogledate ako preuzmete aplikaciju za Android i iPhone.
Хвала на причи о Агнеси, која заслужује причу не због година него због живота који је остао иза ње и због онога чему сте окренули читаву емисију – због мира у души који јој дозвољава да ведро живи и у 101. години. Ипак, остали сте дужни из Агнесине биографије причу о међународном језику коме је она посветила последње неколике „пензионерске“ деценије, чиме је допринела једној лепој идеји. И, замислите, она је прошле године од својих превода народних песама из Косовског циклуса на есперанто, направила књигу, платила штампање књиге и по примерак књиге поклонила учесницима конгреса у Крагујевцу. Уместо наше државе, када већ политичари толико говоре о Косову. Забележите тај међународни језик као идеју за једну емисију. Успут да додам она је превела и књигу о Дијани Будисављевић на есперанто, књигу о Милеви Марић, а и наше педагоге упознала са Корчаком преводећи књигу о њему са есперанта.